Co je NZDM?

 (Nízkoprahové zařízení pro dětí a mláež)

NZDM je sociální služba, která musí být poskytována na základě Standardů kvality sociálních služeb MPSV, v souladu s právními normami České republiky a Evropské unie a Etickým kodexem sociálních pracovníků. Služba je poskytována ambulantní i terénní formou. Prostředkem pro práci s klienty zařízení, kterými jsou děti a mládež, jsou volnočasové aktivity. Díky nim mohou pracovníci navázat s dětmi důvěrný vztah a na něm založit další práci s cílovou skupinou.

Nízkoprahový znamená lehce dostupný, neodrazující od vstupu. Děti a mládež sem mohou chodit zcela dobrovolně, bez jakéhokoliv průkazu totožnosti, bez peněz, bez přihlášky, mohou kdykoliv během provozní doby přijít a kdykoliv odejít. To znamená, že do klubu můžou chodit jen občas, nikoliv pravidelně a nemusí nikomu vysvětlovat důvody, proč přijde jen jednou za čas ap.

Z toho logicky vyplývá, že záleží hodně na náplni klubu a na pracovnících, čím děti do klubu přitáhnou, proto je základním úkolem pracovníků volnočasovou náplň pružně přizpůsobovat klientům - dětem a mládeži, kteří zrovna klub navštěvují. Činnosti v klubu by měly být natolik atraktivní nebo by měly být vedeny atraktivní formou, aby mládež do klubu lákaly a aby je to v zařízení bavilo.

Klub musí být dětem a mládeži příjemným prostředím s určitou pohodovou atmosférou, aby mohl fungovat jako alternativa k okolnímu prostředí.

Pokud dítě nechce trávit čas doma nebo nemůže, nechce docházet do placených kroužků, mělo by najít právě zde bezpečné prostředí pro zábavu. Bezpečí je zde tvořeno týmem pracovníků a také právy a pravidly, která v každém takovém klubu nemůžou chybět.

Poslání

Posláním NZDM pro děti a mládež je prostřednictvím metod sociální práce, volnočasových a vzdělávacích aktivit, předcházet rizikovému chování a sociálnímu vyloučení dětí a mládeže. 

Cíle NZDM

Služba NZDM má nastavené obecné cíle, ke kterým v rámci realizace své služby směřuje. Cíle jsou pro obě formy poskytování (ambulance i terén). Jsou to cíle následující:

  • Poskytnout bezpečný prostor pro smysluplné trávení volného času.
  • Pomoc a podpora při řešení životních situací.
  • Vést klienty k samostatnosti a zodpovědnosti.
  • Podporovat pozitivní změny v životě.
  • Rozvíjet schopnosti a dovednosti prostřednictvím neformálního vzdělávání.

Na začátku každého kalendářního roku (v lednu) si služba NZDM nastavuje konkrétní cíle pro daný rok, které jsou součástí zápisu z porady týmu NZDM. Jedná se o cíle, které jsou pro každé zařízení specifické a individuální s ohledem na aktuální potřeby služby a klientů. Cíle služby jsou nastavené tak, aby byly vyhodnotitelné. 

Princip služby - nízkoprahovost

Zařízení se hlásí k principům poskytování sociálních služeb deklarovaných Zákonem o sociálních službách č. 108/2006 Sb. Jako významný specifický princip svého fungování definuje nízkoprahovost.

Zařízení realizuje službu tak, aby byla umožněna maximální přístupnost, tedy ve snaze odstranit časové, prostorové, psychologické a finanční bariéry, které by bránily cílové skupině vyhledat prostory zařízení či využít nabídky poskytovaných služeb následovně:

  • Dostupnost - Je otevřeno v době, kdy má cílová skupina podmínky přijít do zařízení (jak z hlediska dne, tak měsíce a roku). Zároveň je provozní doba služby stabilní a nedochází k jejím náhlým výpadkům. Provozní doba služby odpovídá potřebám cílové skupiny. Službu může využít kdokoliv z cílové skupiny bez omezení, pokud svým chováním a jednáním neomezuje a neohrožuje sám sebe, ostatní klienty, pracovníky či efektivitu služby.
  • Bezplatnost - služby sociálního charakteru jsou poskytovány bezplatně (rada, podpora, pomoc apod.).
  • Anonymita - Klient má možnost zůstat v anonymitě. Jakákoliv dokumentace, obsahující osobní údaje klienta, musí být vedena se souhlasem klienta a s právem do ní nahlížet. Zařízení získává jen ty údaje klienta, které jsou stanoveny jako nezbytné pro poskytování odborných a kvalitních služeb.
  • Využívání služeb - každý z cílové skupiny se může sám rozhodnout, jaké služby bude využívat. Pasivita nebo názorová odlišnost není důvodem pro omezení přístupu klienta do sociální služby. Klient není povinen se zapojit do připravených činností. Klienti mohou přicházet a odcházet v rámci otevírací doby zařízení dle svého uvážení. Klienti mohou ovlivňovat program klubu a navrhovat a realizovat své vlastní aktivity
  • Respekt a rovnost - Respektování hodnoty a individuality člověka, jeho důstojnosti a potřeb bez ohledu na jeho původ, etnickou příslušnost, rasu, barvu pleti, zdravotní stav nebo náboženské přesvědčení. Všichni jsme si rovni, a to bez rozdílu. To znamená, že pro všechny platí stejná pravidla a pracovníci ke všem přistupují bez rozdílu. K dodržování tohoto principu vedeme i samotné klienty.
  • Dodržování práv a lidské důstojnosti - Pracovníci poskytují služby klientům s ohledem na dodržování jejich práv a lidské důstojnosti. Pracovníci respektují jejich svobodnou vůli, právo na důstojné jednání, zachování soukromí. S tím souvisí záruka odborného poskytování služby, profesionální a etické jednání pracovníků.

Cílová skupina

Cílovou skupinou NZDM:

  • jsou děti, mládež a mladí dospělí, ve věkové sklupině 6 - 26 let, kteří zažívají nepříznivé sociální situace. Může jít o konfliktní společenské situace, obtížné životní události, omezující životní podmínky, jako jsou například: neshody s vrstevníky, snížená schopnost najít si kamarády, konflikty v rodině, problémy ve škole, nedostatek informací, potřeba kontaktu s ostatními, bezpečné trávení volného času. U starších klientů se nejčastěji vyskytují situace spojené s potřebou najít si vyhovující zaměstnání, doplnit si stávající vzdělání, nalézt vhodné bydlení a mnoho dalších situací.
  • nemohou nebo nechtějí se zapojit do standardních volnočasových aktivit, zde v Radonicích se jedná pouze o omezenou nabídku kroužku místní Základní školy. Dále nemají potřebné finance pro dojíždění do nejbližších okolních měst, které kroužky nabízejí. Nejbližší město, které nabízí kroužky a aktivity pro děti a mládež je město Kadaň, která je od Radonic vzdálena 12 Km.
  • Cítí se být nebo jsou ohroženi sociálně nežádoucími jevy (v našem místním prostředí se jedná nejčastěji o užívání lehkých i tvrdých drog, kázeňské a výchovné problémy, kterými jsou například drobné krádeže, ohrožování přecházející až k trýznění seniorů v obci, ničení obecního i soukromého majetku, postávání před obchody na náměstí s místními "opilci" a přejímání nevhodných mravnostních vzorů i povalečského způsobu života, předčasné sexuální aktivity, překupnictví kradených věcí). Vyhýbají se standardním formám pomoci a péče, dávají přednost pasivnímu trávení volného času, dávají přednost trávení volného času mimo domov, mají vyhraněný životní styl.

Více informaci zde:

Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky